Lietuviško kino kūrėjams vis drąsiau išbandant įvairius žanrus, atėjo laikas ir ilgametražiui „true crime“ kūriniui. Šiuo metu kuriamas filmas pagal tikrais XX a. 8 deš. – XXI a. 1 deš. Kaune vykusiais įvykiais grįstą scenarijų. „Barakuda“ – taip pavadintas filmas, įsukantis į nusikaltėlių ir jų meilės objektų santykių verpetus.
„Barakuda“ šiuolaikiniame urbanistiniame folklore reiškia moterį, siekiančią išgyventi iš santykių su vyrais. „Barakuda“ savo mirusiu laikomo pusbrolio Rimanto Ganusausko, pravarde Mongolas, buvusią žmoną pavadino iki gyvos galvos kalintis kaunietis Henrikas Daktaras. Už šį įžeidimą Loreta Ganusauskienė (Gedvilaitė) H. Daktarą padavė į teismą – ir jį 2019 metais pralaimėjo. Teismo proceso medžiaga tapo pagrindu filmo scenarijui.
Jau nufilmuota didžioji dalis „Barakudos“ scenų Lietuvoje – atkurta sovietinė Vilijampolė, kurios turguje prieš 50 metų susipažino Loreta ir Rimantas, surengtos romantiškos vakarienės kultiniuose restoranuose ir vakarėliai pirtyse, iškeltos poros vestuvės, kuriose dalyvauja ir Henrikas Daktaras. Šiais metais filmavimo komanda persikels į Italiją, kur šiuo metu gyvena Loreta Gedvilaitė.
XX a. jauną Loretą Gedvilaitę, vėliau Ganusauskienę vaidina Gerda Čiuraitė, XXI a. teismo scenose pagrindinis moters vaidmuo patikėtas Rasai Samuolytei. Charizmatiškojo Rimanto Ganusausko personažą kuria Martynas Nedzinskas. Henriką Daktarą vaidina Šarūnas Datenis.
„Mane seniai domino panašios istorijos – pati esu kilusi iš Kauno, tad nemažai pasakojimų apie mafiją, su ja siejamus žmones, nusikaltimus teko girdėti augant, taip pat įdomu patyrinėti, kaip tai, kas liko praeityje, gali būti vertinama šiuolaikinio žmogaus akimis. Svarbu ir kelti klausimą, kiek iš tiesų verta moters auka dėl šeimos, ir ar per keliasdešimt metų, pasikeitus santvarkai, pasikeitė moters įvaizdis“, – apie mintį tikros istorijos pagrindu sukurti filmą, kurio personažai – realūs žmonės, pasakoja filmo prodiuserė Emilija Sluškonytė.
Subrandinti „Barakudos“ idėją kino profesionalei padėjo žurnalistiniai tyrimai, knygos, dokumentinės laidos: „Akivaizdu, kad šios temos yra populiarios, domina žmones, tačiau kokybiško ilgametražio filmo apie realiai Lietuvoje vykusius dalykus ir tai, kokią žymę visuomenėje jie paliko, iki šiol nebuvo sukurta.“
Filmo režisierius – Tomas Vengris. „Scenarijų taip pat rašė jis, padedamas būrio Lietuvos kolegų, kurie dėl savo saugumo nesutiko atskleisti tapatybių“, – dėsto prodiuserė. Anot E. Sluškonytės, visai nesudėtinga prikalbinti prisijungti prie filmo buvo užsieniečius talentus, kurie taip gerai nežino mūsų šalies konteksto ir XX a. pabaigos istorijos. Pavyzdžiui, „Barakudos“ operatorius – estų legenda Rein Kotov, savo biografijoje turintis nominaciją „Oskarui“ už filmą „Mandarinai“ (Tangerines).
Planuojama, kad „Barakudos“ premjera Lietuvoje įvyks 2026 m. rudenį.